Виставка «Виноробна справа на Закарпатті»


       24 липня о 15:00 у підземеллях Ужгородського замку відкрилася виставка «Виноробна справа на Закарпатті». Виноробна справа на територіях Закарпаття має давню історію, а підземелля Ужгородського замку також слугували свого часу для збереження вина. Наприкінці липня – на початку серпня, коли достигають найбільш ранні сорти винограду і починається перший збір врожаю в нашому краї, ця виставка є особливо актуальною.

       Відкриття розпочала директорка музею – Шумовська Ольга Юріївна. Далі слово мали два лектори – Джахман Михайло та Біланич Михайло. Джахман М. розповів про історію та архітектуру підвалів Ужгородського замку та про історію виноробства за часів володарів замку – родини Другетів. Біланич Михайло представив ширшу історію виноградарства в нашому краї, про найстаріші сорти винограду, які тут культивували, розкрив особливості виноробства, деякі народні традиції, пов'язані з ним, та запросив до огляду самої виставки.
          Виставка складається з таких частин:
І. Виноробне устаткування з с. Кольчино, присілок Фрідєшово (Мукачівський р-н), до якого входять виноградний прес (чавило), млинок або дробарка, дерев'яні кадки (2 шт), довбня (макет). Ці експонати були люб'язно надані музею жителем с. Кольчино громадянином Міланом Кріштофорі.
ІІ. Виноробне устаткування з с. Тарновці, присілок Фрідяшево, у якому представлені: бочки (2 шт), кадка (кадь), прес. Ці експонати музею подарував працівник Калитка Олексій Федорович. Також на виставці представлена скляна луповка – інструмент для видобування вина з бочки, який необхідно перевірити на ступінь зрілості після бродіння.
Виставка доповнена фотографіями, одна з яких – фотокопія листівки «Sevluś» із зображенням виноградників біля м. Виноградова, а інша – фото з архіву Терек Єви (Török Éva), на якій зображений процес збору винограду у селі Оклі Гедь в 1938 р. (автор – фотограф Терек Олександр (Török Sándor). Представлені експонати свідчать про давню традицію виробництва вина на Закарпатті.
Всі присутні з великою зацікавленістю ознайомилися з виставковими експонатами, збагачуючи свої знання про багатогранну історію виноробства в регіоні. Виставка не лише демонструє технічні аспекти виноробства, а й підкреслює культурну значимість цієї традиції, яка передавалася з покоління в покоління. Вона надає унікальну можливість поринути у світ виноробної справи та відчути дух Закарпаття, що зберігається в кожній краплині вина.
Біланич Михайло

Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького, Ужгородський замок: Виставка «Виноробна справа на Закарпатті» (zkmuseum.com)