Новорічні свята … і сечова кислота!


«Кристали сечової кислоти! На вигляд такі гарні, а от після святкувань їх усі будуть згадувати тільки з негативом і думати, щоб вони швидше через наші нирки покинули наш організм…».
Так написав один лікар та по сумісництву блогер у своєму недавньому пості, у якому він хотів показати красу кристалів цієї речовини: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0yp2ngTWvWw75xts5eEYBUUT7G6V61YLZ6TYCJNHgjTUuBusefz7VY6Ukq3hLHTTJl&id=100
Що ж це за речовина така, що нам вона може так сильно не сподобатись?
Сечова кислота (СК) є природним результатом обміну речовин в організмі людини й інших приматів та формується під час розкладання пуринових сполук.
Була відкрита К. Шеєлє (1776) у складі сечі. Вперше синтезована була видатним, але маловідомим у наш час українським хіміком І. Горбачевським.
Хімічна формула с. к.: C₅H₄N₄O₃


Рис: хімічна формула сечової кислоти


Сечова кислота має важливі функції в організмі людини:

1. Антиоксидантна функція: сечова кислота є потужним антиоксидантом, який захищає клітини від пошкоджень, спричинених вільними радикалами, і сприяє зниженню ризику розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань;
2. Регулювання pH крові: Сечова кислота грає важливу роль у регулюванні рівня pH крові, що впливає на функціонування різних органів і систем в організмі;
3. Вплив на розвиток кісток і суглобів: Сечова кислота є необхідним компонентом для формування кісток і суглобів, впливаючи на їхню структуру і міцність.
4. Роль в імунній системі: Сечова кислота відіграє свою роль у розвитку імунної відповіді на інфекції і може сприяти боротьбі з інфекційними захворюваннями.
5. Вплив на нервову систему: Відомо, що підвищений рівень сечової кислоти може впливати на роботу нервової системи і спричиняти деякі неврологічні захворювання, такі як епілепсія.
Біосинтез СК:
Розпад пуринових нуклеотидів включає реакції відщеплення фосфатного залишку, рибози й аміногрупи у вигляді аміаку, що призводить до утворення із АМФ гіпоксантину, а із ГМФ — ксантину.
Фермент ксантиноксидаза каталізує окиснення гіпоксантину в ксантин і ксантину в сечову кислоту.
Сечова кислота є кінцевим продуктом розпаду пуринів у людей (а також приматів, птахів, змій, ящірок) і виводиться з організму. В організмі людини щоденно утворюється 0,5-1 г сечової кислоти.
Більшість сечової кислоти виділяється через нирки, але певна кількість може накопичуватися в крові, що може викликати різні проблеми зі здоров'ям. Надмірна кількість сечової кислоти може призвести до виникнення таких станів, як подагра, утворення ниркових каменів і інші захворювання. У людей ця речовина не є основним продуктом розпаду білків та виділення, як це є, наприклад, у комах та птахів (у яких вона є також кінцевим продуктом розпаду білків!!!).
***Такі організми, у яких сечова кислота є основним продуктом виділення одержали назву урикотелічні. Система біосинтезу сечової кислоти як механізм зв’язування в організмі більш токсичного продукту нітрогенового обміну — амоніаку — розвилася у цих тварин у зв’язку з характерним для них обмеженим водним балансом. Сечова кислота виводиться з організму з мінімальною кількістю води або навіть у твердому вигляді. Сухі екскременти птахів (гуано) містять до 25% СК і є джерелом її одержання.
Основним продуктом виділення у людей (та ссавців у цілому) є сечовина (карбамід - CO(NH2)2),яка добре виводиться з організму. Натомість сечова кислота, яка недостатньо добре виводиться, при її надмірі може утворювати уже вище згадувані кристали, які зображені на фото.

На зображенні може бути: текст

А надмір сечової кислоти після святкувань виникає тому, що ми споживаємо дуже багато її джерел:
• квасоля та інші бобові культури;
• субпродукти: нирки, печінка, серце;
• певні овочі: шпинат, гриби, цвітна капуста, спаржа;
• м'ясо (баранина, свинина, яловичина, курятина, індичка, качка, риба та морепродукти);
• молочні продукти: молоко, сир, йогурт, кефір;
• алкогольні напої: темне пиво, червоне вино.
І от власне ми прийшли до відповіді на питання, чому ми будемо дуже раді, коли ця речовина поступово виведеться з організму через нирки. Це тому, що вона окрім позитивного впливу, який ми могли зрозуміти, прочитавши про її функції в організмі, може мати вплив негативний, а саме:
- може сприяти розвитку певних захворювань, таких як подагра,
- СК разом з її солями та іншими солями (фосфатами, карбонатами) сприяти утворенню каменів в нирках (детальніше про різновиди ниркових каменів можна прочитати за посиланням: https://dobro-clinic.com/ua/urologija/kamni-v-pochkah?fbclid=IwAR0XiHDvWWERdidOmXcnSfAvao89VapFUu6qCUdPDFaFINRGLZHh60bNmNU)
- ниркова недостатність,
- артеріальна гіпертензія,
- метаболічний синдром та інші хвороби.
- погіршення роботи нервової системи, що може призвести до неврологічних захворювань.

Захворювання, пов'язані з високим рівнем сечової кислоти
Подагра - це захворювання, яке характеризується накопиченням кристалів сечової кислоти в суглобах, що призводить до запалення та болю в суглобах. При підвищеному рівні сечової кислоти кристали її солей можуть відкладатися в суглобах, що сприяє розвитку подагри;
Метаболічний синдром: високий рівень сечової кислоти також пов'язують з розвитком метаболічного синдрому, який характеризується поєднанням різних метаболічних порушень, таких як ожиріння, діабет, дисліпідемія та артеріальна гіпертензія
Ниркова недостатність: надмірне накопичення сечової кислоти в організмі може призвести до пошкодження нирок, що може призвести до ниркової недостатності;
Сечокам'яна хвороба;
Артеріальна гіпертензія: підвищений рівень сечової кислоти може сприяти підвищенню артеріального тиску та розвитку артеріальної гіпертензії;
Низький рівень сечової кислоти може сприяти розвитку певних захворювань, таких як депресія та інші неврологічні захворювання.
За виявлення симптомів цих захворювань, слід звертатись до лікаря. Адже професійне лікування високого рівня сечової кислоти залежить від причин, що призвели до цього стану, а також від наявності або відсутності супутніх захворювань. А ці причини може визначити лише лікар і назначити правильне лікування.
Основні методи лікування включають:
• Дієта;
• Фармакотерапія;
• Контроль ваги та фізична активність;
• Корекція супутніх захворювань;
Цікаво знати, що:
СК — вихідний продукт для промислового синтезу кофеїну.



Джерела інформації:
1) https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/3526/kislota-sechova
4) Inshyna_metabolizm.pdf;jsessionid=F099C89C39619084FE85BA18AEDA2406 (sumdu.edu.ua)